Travnjak
Za dobar travnjak je potreban sloj od oko 20 cm kvalitetne zemlje. Ukoliko u svom budućem vrtu nemate takvu, preporučuje se da na očišćen teren nasipate novu kvalitetnu zemlju.Najbolje je kad se teren očisti grubo.Celokupnu površinu travnjaka preorati motorkultivatorom. Iza kultiviranja, zemlju grabljama poravnati i posaditi seme trave.Pri izboru semena treba obratiti pažnju gde se sadi, dali će se površine često upotrebljavati, gaziti ili će biti samo ukrasni deo vrta, to je važno jer postoje vrste trava koje izuzetno dobro podnose često košenje i gaženje.Nakon setve grabljama treba promešati zemlju sa semenom. Zemlju treba povaljati da seme bude oko 1- 2 cm duboko. Na kraju, zasejanu travu treba lagano zaliti i ona će niknuti za 7-10 dana. Korov koji će nići uz travu treba odmah obavezno pleviti.
Lep, dobar i kvalitetan travnjak mora biti negovan. Želite li uživati u vlastitom travnjaku potrebno ga je stalno održavati i oko njega ozbiljno raditi.Na većini travnjaka događa se upravo problem zagušenosti zemlje, jer se s vremenom na zemlju natalože odumrle i odrezane travke koje zagušuju zemlju i onemogućuju kvalitetan dotok vode, hranjivih stvari i vazduha. U slučaju kada se desi zagušenost zemlje travnjaka počinje širenje mahovine i korova. Dakle, potrebno je travnjak i koren trave provetriti.
Osim provetravanja travnjak je potrebno i prihranjivati jednom ili dva puta godišnje. Svim biljkama potrebni su određeni sastojci za bolji rast i lepši izgled, zelena boja, gust i zdrav rast , moguće je i dodavanje mineralnih đubriva ili sredstava za suzbijanje mahovine I slično. Prihranjivanje travnjaka najbolje je obaviti u rano proleće pre kiše, pri čemu ne treba preterivati s đubrivom.
Najbitnija stavka održavanja i nege travnjaka jeste redovno košenje. Travnjak kosimo u zavisnosti od vrste trave i godišnjeg doba. Kućni travnjak dobro je kositi dva-tri puta mesečno od proleća do jeseni, zavisno od vremenskih uslova i rastu trave. Ukrasni travnjaci kose se i dva puta nedeljno. Travnjak je najbolje kositi kada trava dostigne visinu od 8-12 cm tako da nećete pogrešiti ukoliko ćete travnjak kositi jedanput nedeljno. Čestim košenjem trava stvara čvršću i otporniju stabljiku i podstiče jačanje busena i stvaranje travnatog tepiha. Pokošenu travu nije dobro ostaviti na travnjaku osim u manjim količinama pre letnjih suša jer se na taj način može dodatno poboljšati vlažnost zemljišta.
U slučaju suše ne preporučuje se košenje, već zalivanje. Najveći deo vode i hranjivih stvari trava vuče iz zemlje, zato je važno da travnjak dobije i adekvatne količine vode, te zbog toga navodnjavamo travnjake, posebno u vreme velikih vrućina i suše. Nabavite raspršivače koji će stvarati vodenu maglicu i koji će pokrivati celu površinu travnjaka. Travnjak zalivajte kasno uveče zbog temperature zemlje i što manjeg naglog isparavanja .
Tepih travnjaci
Posle formiranja tepih travnjaka (polaganjem busenova) dobijamo gotovu i lepu zelenu površinu.
Umnogome se razlikuju travnjaci koji su sađeni na klasičan način ili su postavljeni busenovi trave. Kod klasične sadnje treba računati na to da nicanje i rast neće biti stoprocentni. Kod klasične sadnje treba više vremena dok od semena bude prihvatljiv, gust i lep zelen travnjak.
Manja investicija treba za klasičan travnjak ali mnogo više faktora utiču na njegovo formiranje::
- vremenski uslovi
- duži vremenski period
- kvalitet semena
- rast korova
- potreba za više vode
- nema se trenutni vidljiv rezultat
Znači, cena i kvalitet su u jasnoj korelaciji, a odluka je na Vama.
Tepih trava nije dobra samo za vrtove porodičnih kuća, već i za sportski teren ili park. Takođe, prostori na sajmovima ili drugim prezentacijama brzo se mogu napraviti da budu zeleni i prirodni. .Na pripremljenu površinu prostiremo tepih travu kao klasičan tepih.Posle četiri nedelje se spoji sa zemljom ispod, znači ukoreni se. Tepih travnjak se sastoji od 90% ukorenjene trave i 10% zemlje.